Předdemoliční audit a šetrná demolice
Před započetím procesu demolic stávajících budov, které již nelze dále využít, by měl na stavbě probíhat předdemoliční audit. V rámci něj je zjištěn stav, množství a typ všech materiálů nacházejících se ve stávající budově či její části a je zhodnocen potenciál jejich opětovného využití v další výstavbě. V rámci následné demontáže jsou pak tyto materiály roztříděny a pokud možno znovuvyužity.
zdroj: Georgia Tech
Environmentální přínosy
- Snížení spotřeby primárních surovin.
- Snížení zabudovaných emisí ve stavebních materiálech.
- Využitím recyklátů se snižují těžební činnosti, a tím negativní dopady na krajinu při těžbě.
Ekonomické přínosy
- Úspora nákladů za odvoz demoličního odpadu a jeho skládkování.
- Recyklát je levnější než přírodní materiál.
- Při recyklaci materiálů na místě stavby dochází k úspoře nákladů na dopravu demoličního odpadu.
Sociální přínosy
- Vytváření potenciálu nových pracovních míst.
- Zisk bodů v environmentálních certifikacích (př. BREEAM).
Konkrétní finanční a environmentální parametry tohoto řešení najdete v databázi Premium.
Chci přístup do databáze Premium
Proč toto řešení použít
Jen v České republice vzniká ročně cca 18 mil. tun stavebního a demoličního odpadu (SDO) a velká část z něj končí na skládkách i přesto, že je tento materiál velmi snadné znovuvyužít. Zároveň postupně dochází základní stavební suroviny, jako je písek či kamenivo, které je však v mnohých případech možné nahradit právě recykláty. Před zahájením příprav na stavbu či rekonstrukci je tedy vhodné pohlížet na stávající budovy jako na materiálové banky. Demolice a následná stavba by měly být naplánovány tak, aby byly materiály z původní stavby využity v co největší možné míře. Tomu napomáhá předdemoliční audit a následná demontáž neboli šetrná demolice.
Předdemoliční audit probíhá před započetím samotné demolice, ideálně před vytvořením detailního projektu demolic a následné výstavby. V rámci auditu je zhodnocena stávající budova, zjištěny materiály, z nichž je postavena, a rozmyšleno, jak mohou tyto materiály být dále znovu využity. Díky tomu může audit zvýšit míru návratnosti, recyklace a opětovného použití materiálů, a tím snížit dopad SDO na životní prostředí.
Příklady realizací a projektů
Akademická budova Kendeda Building
Atlanta, USA
zdroj: Georgia Tech
Při výstavbě budovy byly znovuvyužity materiály i konstrukční prvky z okolních budov, jako například obklady, dřevěné prvky nebo obrubníky. Budova je jednou z nejudržitelnějších staveb na světě, což dokládá i certifikát Living Building Challenge.
Administrativní budova Mercury
Praha, Česko
zdroj: Mercury by Skanska
V rámci výstavby projektu se plánuje využít v maximální možné míře principů cirkulární ekonomiky a použít materiály ze stávající budovy, která na pozemku stojí.
Průmyslový areál Panattoni Park Ostrov North
Ostrov nad Ohří, Česko
zdroj: Panattoni
Při revitalizaci rozsáhlého brownfieldu původní továrny na trolejbusy na průmyslový areál se podařilo i díky využití šetrné demolice zrecyklovat rekordních 98,7 % demoličního odpadu. Vizualizace ukazuje možnou budoucí podobu parku.
Akademická budova David Hockney Building
Bradford, Velká Británie
zdroj: Chemical Engineer, CC BY-SA 4.0
Demolice dvou budov v campusu Bradford College, na jejichž místě vyrostla nová budova, sloužila jako vzorový příklad pro BRE, certifikační institut zodpovědný za certifikát udržitelnosti BREEAM. Na projektu bylo zkoumáno, jak před-demoliční audit napomáhá zmonitorovat a následně využít materiály ze stávající budovy určené k demolici.
Zajímají vás konkrétní finanční a environmentální parametry tohoto řešení?
V databázi Premium najdete mnohem více.
- Informace o investičních i provozních nákladech, o návratnosti.
- Porovnání řešení a jejich konkrétní environmentální přínosy.
- Praktické návody pro implementaci.
- Adresář dodavatelů a konzultantů.
Chci přístup ke všem informacím v databázi
Aktualizováno: únor 2024