Využití dešťové vody

Dešťová voda je zadržena v akumulačních nádržích a následně znovu využita pro závlahu zeleně, splachování toalet, praní či úklid. 

zdroj: ČSOB Kampus, ČSOB

 

Environmentální přínosy

  • Úspora až 50 % spotřebované spotřebované pitné vody.
  • Při zadržení dešťové vody zelenými střechami dochází ke snížení teploty v okolí budovy. Zelená střecha dokáže absorbovat 40–99 %, zbylou vodu lze využít v budově na jiné účely.
  • Při zadržení dešťové vody modrými střechami nebo kombinací zelené a modré střechy dochází ke zpětnému využití vody v objektu či na zahradě jako závlahy.

Ekonomické přínosy

  • Úspora na poplatcích vodárenské společnosti.
  • Řešení je podporováno v rámci dotačních programů.

Sociální přínosy

  • Dobrý pocit uživatel domu, kteří šetří vodu jako cenný zdroj.
  • Dešťová voda je měkčí než voda pitná, nevzniká vodní kámen a nezanáší se vodovodní potrubí.

Konkrétní finanční a environmentální parametry tohoto řešení najdete v databázi Premium.


Chci přístup do databáze Premium
 

Proč toto řešení použít

V České republice je pro všechny lidské potřeby převážně využívána voda pitná a to i přesto, že u mnohých z nich není voda takové kvality potřeba. Jedná se například o splachování toalet, závlahu zeleně, praní či úklid. U všech těchto aktivit je možné pitnou vodou nahradit jiným typem užitkové vody, například dešťovou. Dochází tak k nemalé úspoře pitné vody a s ní spojenými náklady na vodné a případně stočné. 

Šetrné nakládání s dešťovou vodou je u novostaveb a u větších renovací pro stavebníky povinností ukotvenou ve vodním zákoně. Dle něj musí stavebníci dodržet hierarchii hospodaření s dešťovou vodou, tedy zajistit vsakování na povrchu, odpar či akumulaci a využití jako užitkové vody v budově. Pouze po prokázání, že toto nakládání s dešťovou vodou není možné, je povolen regulovaný odtok dešťové vody z pozemku do kanalizace.

Odtok dešťové vody ze střechy lze případně zpomalit návrhem zelené střechy. Ta část srážek zadrží a následně odpaří do svého okolí, což zajistí snížení tepelného ostrova v místě budovy. Střešní zeleň část srážek propustí, a je možné je tak znovu využít. 

Využití dešťové vody je možné ve všech typech a velikostech objektů od menších rodinných domů až po obchodní centra, a to ať ve formě zelených (modrých) střech či zadržování dešťové vody v retenčních nádržích. Samozřejmě mohou nastat případy, kdy nelze využít dešťovou vodu ale jedná se spíše o rekonstrukce, například z důvodu zástavby (není místo), památkové zóny atp.

 
 

Příklady realizací a projektů

Dům v úžině

Praha, Česko

zdroj: SAEM
foto Martin Zeman

Energeticky úsporný rodinný dům postavený z lokálních materiálů se zelenou střechou a stromem vysazeným ve vnitřním dvoře.

další informace

Panattoni Park Cheb South

Cheb, Česko

zdroj: Panattoni

V budovách průmyslového areálu je dešťová voda využita ke splachování toalet, což činí úsporu pitné vody 1 500 až 2 000 m³/rok.

další informace

 

City Green Court

Praha, Česko

zdroj: City Green Court by Skanska

V kancelářské budově City Green Court dochází k zachycení dešťové vody a jejímu znovuvyužití pro mechanický systém budovy a zalévání.

 
 

Zajímají vás konkrétní finanční a environmentální parametry tohoto řešení?

V databázi Premium najdete mnohem více.

  • Informace o investičních i provozních nákladech, o návratnosti.
  • Porovnání řešení a jejich konkrétní environmentální přínosy.
  • Praktické návody pro implementaci.
  • Adresář dodavatelů a konzultantů.

Chci přístup ke všem informacím v databázi

Aktualizováno: únor 2024

Previous
Previous

Recyklace šedé vody

Next
Next

Úsporné zařizovací předměty