Mezioborový workshop
Rethink Architecture: Zažij udržitelnost
Co všechno se dá udělat s veřejným prostorem, aby byl příjemnější pro jeho uživatele a zároveň nezatěžoval klima města? Jak se dají skloubit představy architektů, krajinářů, ale i sociologů a ekonomů? Jak vlastně začít navrhovat udržitelně?
Přijďte si vyzkoušet, jak funguje udržitelnost v praxi a jak se pracuje s kolegy z dalších oborů. Připravili jsme pro vás pětidenní workshop Zažij udržitelnost, kde si pod vedením zkušených mentorů v 5členných mezioborových skupinkách vyzkoušíte navrhnout a zrealizovat prostor okolo Palaty, domova pro zrakově postižené v Praze. Přijďte diskutovat s kolegy, kteří vás budou doprovázet ve vaší praxi, získejte kontakty a nastartujte svoji budoucnost v mezioborové spolupráci a udržitelné architektuře.
Workshop je vhodný pro studenty a studentky i pro odborníky a odbornice z oborů architektury, krajinářské architektury, stavařiny, ekonomiky, antropologie, sociologie, umění a z dalších oborů.
Co vás čeká
Celý workshop odstartujeme v CAMP, kde se seznámíte nejen mezi sebou, ale i s udržitelností, a to nejen ve stavebnictví. Přednáška Spolupráce a následné povídání v zákulisí s řečníky a profesionály z různých oborů vám nabídne rozšíření vnímání problematiky mezioborové komunikace. Provedeme vás procesem participace a seznámíme vás s místem i zadáním v prostorách zahrady okolo Palaty. Jako zázemí pro zpracování vašich návrhů vám budou poskytnuty prostory Fakulty stavební ČVUT v Praze. Při navrhování a tvoření vám budou k dispozici konzultanti z praxe.
Během workshopu využijete silné stránky, ať už jste z jakéhokoliv oboru: participaci s obyvateli mohou vést účastníci z humanitních oborů, návrh bude v režii architektů, krajinářských architektů a umělců, stavaři budou mít na starosti samotnou realizaci a ekonomové zařídí, aby všechno běželo hladce a na čas. Všechny aktivity bude tým dělat společně, a tak se budete podílet i na práci z dalších oborů. Na následné veřejné prezentaci, kde budete mít možnost představit svoje vize nejen odborné porotě, ale i široké veřejnosti, bude vybrán vítězný projekt, který bude částečně realizován za pomoci všech účastníků workshopu.
Připojte se k workshopu, který odstartuje mezioborovou spolupráci, rozšíří vaše obzory, dodá vám potřebné mezioborové kontakty a nabídne možnost si svůj návrh i skutečně zrealizovat.
Co vám to přinese
Na konci workshopu obdržíte certifikát o absolvování. Získáte dovednosti v udržitelnosti, které si můžete hrdě napsat do životopisu.
Získáte cenné kontakty na další účastníky i mentory, se kterými pak můžete začít společné projekty či získat práci.
Odnesete si checklist udržitelné architektury a spoustu dalších znalostí, které můžete použít v praxi.
Celá akce je pod záštitou České komory architektů, a tak přináší účastníkům 5 bodů v programu celoživotního vzdělávání ČKA a dalších 5 bodů za účast na přednášce Spolupráce.
Studenti z České zemědělské univerzity mají možnost za absolvování workshopu získat kreditové ohodnocení v rámci předmětu workshop, který jim bude uznán na základě předložení certifikátu.
14. 9. | Od 15:00 seznámení a zahájení workshopu v prostorách CAMPu. Večerní přednáška Spolupráce a posezení v restauraci s přednášejícími. |
15. 9. | Prohlídka řešeného území a detailní popis zadání spojený s participací v prostorách Palaty. Večerní inspirativní procházka a hledání inspirace v realizaci. |
16. 9. | Navrhování a konzultace s mentory, vše proběhne v prostorách Fakulty stavební ČVUT v Praze v ateliéru D. |
17. 9. | Finální prezentace s vyhodnocením a zpětnou vazbou od odborné poroty a komunity v prostorách Palaty. Zahájení realizace vybraných projektů. |
18. 9. | Realizace projektů a večerní slavnostní předávání. Předpokládané ukončení v 19:00. |
Harmonogram
Termín konání: středa 14. – neděle 18. září 2022
Přihlášky
Účastnický poplatek:
Základní (odborníci z praxe) 3000 Kč
Snížené (studenti) 1500 Kč
Pro účastníky ve znevýhodněné životní situací poskytujeme stipendia. Ať si již z jakéhokoli důvodu nemůžete workshop dovolit, budeme se snažit vám vyjít co nejvíce vstříc. Svůj důvod prosím uveďte do poznámky v přihlášce. Pro účastníky, kteří jsou studenty České zemědělské univerzity máme dobrou zprávu. Povedlo se nám pro ně zařídit možnost kreditového ohodnocení na jejich univerzitě.
Prvním krokem je přihlášení, kde vás chceme trochu poznat. Nebojte se vyjádřit svoje názory a ukázat co ve vás je. Počty míst pro jednotlivě zaměřené obory jsou omezená, tak moc dlouho neotálejte. A co od vás očekáváme? Zápal pro udržitelnost a otevřenost k novým neotřelým postupům. Otevřenost ke skupinové práci a snahu něco se naučit od ostatních i naučit něco ostatní.
Po ukončení možnosti přihlašování všem vybraným účastníkům rozešleme další informace o zaplacení účastnického poplatku a o tom kde, kdy a jak se přesně potkáme.
Těšíme se na vás, tak spolu pojďme zažít udržitelnost!
Fotografie z okolí Palaty
Přednášející
-
Karolína Barič a Kateřina Eklová
Spoluzakladatelky Rethink Architecture představí checklist udržitelné architektury a nechají nahlédnout do zákulisí fungování mezioborového týmu.
-
Jan Waldhauser
Krajinářský architekt, který mění prostředí kolem sebe malými zásahy. Pracuje s materiálem, který je vnímán jako odpad, a přeměňuje ho na funkční prvky.
-
Jana Pyšková
Krajinářská architektka, která představí postup a průběh komunikace při tvorbě velkých krajinářských projektů. Kdo všechno je součástí a s kým je nutné komunikovat?
-
Petr Klápště
Urbanista, který se specializuje na projekty a plány s participací uživatelů. Působí na Fakultě architektury ČVUT, kde se také podílí na výzkumech v oblasti udržitelného rozvoje.
Mentoři
-
Daria Balejová
Daria Balejová vystudovala FA ČVUT. Působí jako městská architektka v Řevnicích, kde také žije. Učí na FA ČVUT a má vlastní jednočlenný ateliér Neviditelný architekt.
-
Zuzana Kučerová
Zuzana vystudovala Fakultu architektury ČVUT. Zahraniční zkušenosti sbírala při studiu na ENSAB Rennes a na stáži v pařížském ateliéru Martin Duplantier architects. Během studia založila s přáteli neziskovou organizaci Nezevli jen tak, která se věnovala tématu veřejného prostoru. Během workshopů společně s řadou studentů architektury navrhli a vytvořili intervence v ulicích českých měst a obcí. Spolupracovala s několika pražskými ateliéry a v současné době působí v ateliéru Dalibora Hlaváčka dh architekt.
-
Matěj Čunát
Matěj spoluzaložil laboratoř a urbanistické studio Taktiky, které se vedle výzkumu zabývá navrhováním udržitelných veřejných prostranství, urbanismu a infrastruktury. Vystudoval architekturu a urbanismus na Fakultě umění a architektury TU v Liberci. Za svou diplomovou práci "Děčín 2070 - vize pro Shrinking City" dostal Cenu Českých center v Přehlídce diplomových prací ČKA, v Děčíně dnes působí v komisi pro urbanismus.
-
Pavlína Louženská
Pavlína založila platformu #HolkyzMarketingu, která dnes má přes 30 000 členek. Za poslední rok pomáhala 300+ firmám v zemích po celé Evropě, nejen jako Lead Mentor Google for Startups pro Evropu a Afriku. Je certifikovaným trenérem Google pro Design Thinking a Entrepreneurship. Píše newsletter o nových technologiích na pavlinaspeaks.com a na Hospodářských novinách má podcast #Trendspotting o forecastingu.
-
Simona Martínková
Simona studovala dějiny umění na Univerzitě Karlově a orientuje se na současné umění, architekturu i znalectví. V současné době vede magazín Materialtimes a podílí se na koncepci a rozvoji Sýpky Lemberk. Vedle toho jako kurátorka a mentorka spolupracuje s umělci, sběrateli, institucemi i neziskovými organizacemi. Podílí se na vzniku publikací o umění, na výstavních projektech nebo soutěžích.
-
Daniela Kozáková
Daniela se mnoho let věnuje umění a nemovitostním projektům. Trh s uměním studovala též na Sotheby's Institutu v Londýně. Specializuje se na právo v umění, stavební právo a právo nemovitostí, včetně otázek ochrany kulturního dědictví a statutu umělce, v nichž je odborníkem na evropské úrovni. Věnuje se společným tématům umění a architektury s přesahem umění do veřejného prostoru
-
Karel Goláň
Karel je zakladatelem architektonického atelieru crea_tura, který principy cirkularity a udržitelnosti aktivně uvádí do praxe, a věnuje se výzkumu udržitelné architektury na FA ČVUT
-
Jan Soukup
Architekt věnující se udržitelnosti, cirkularitě, přírodním materiálům a komunitním projektům sdíleného bydlení.
Organizátoři
-
Kateřina Beránková
Krajinářská architektka a iniciátorka workshopu a hlavní koordinátorka, dohlíží na to, aby vše klaplo, a podílí se na spoluvytváření obsahu.
-
Marie Pourghasem Omandani
Krajinářská architektka, která vnáší do našeho týmu nové úhly pohledů a krajinářské znalosti nejen z tuzemska. V týmu dohlíží na realizační část a vyhledává příležitosti.
-
Eliška Pomyjová
Přináší zkušenosti ze své architektonické praxe. Zaměřuje se na sociální aspekty udržitelnosti a mezioborovou komunikaci, spoluvytváří obsah a vyhledává příležitosti.
-
Nikol Chumová
Marketingová expertka, která zajišťuje a organizuje večerní přednášku, včetně celkové propagace.
-
Kateřina Eklová
Je naší organizační a finanční odbornicí, spoluzakladatelka Rethink Architecture.
Termín
středa 14. září
až
neděle 18. září 2022
Přihlášky
Účastnický poplatek:
Základní (odborníci z praxe) 3000 Kč
Snížené (studenti) 1500 Kč