Přírodní a přírodě-blízké materiály
Přírodní a přírodě-blízké materiály jsou materiály s nízkou svázanou energií a zabudovanými emisemi. Je jimi především dřevo a produkty na bázi dřeva, hlína, len, konopí, sláma a další. S výjimkou dřeva a hlíny se tyto materiály zpravidla využívají jako nenosné, převážně jako tepelná či zvuková izolace budovy či jako dekorační materiály.
Environmentální přínosy
- Lokální zdroje, minimalizace převozu materiálu.
- Úspora zabudovaných emisí CO2 oproti běžně používaným materiálům.
Ekonomické přínosy
- Materiály pochází ideálně z okolí, a jsou tedy finančně dostupnější i v dobách nedostatku či krizí.
- V případě lokálních materiálů snížené náklady na dopravu.
Sociální přínosy
- Zdravotně nezávadné a příjemné materiály.
- Zisk bodů v environmentálních certifikacích za využití přírodních materiálů (např. LEED).
Konkrétní finanční a environmentální parametry tohoto řešení najdete v databázi Premium.
Chci přístup do databáze Premium
Proč toto řešení použít
Přírodní a přírodě blízké materiály lze využívat pro různé typy konstrukcí. Největšího dopadu na snížení zabudovaných emisí (tzv. „embodied carbon“, tedy veškeré množství uhlíku vypuštěného během celého procesu vzniku, dopravy a využití materiálu) je však dosaženo, pokud je z těchto materiálů vytvořena nosná konstrukce domu, a je tak minimalizováno množství betonu, oceli a dalších běžně používaných materiálů, které mají vysokou uhlíkovou stopu. V současnosti splňuje tento parametr v české legislativě pouze dřevo, případně hlína. Další přírodní materiály se využívají pro doplňkové konstrukce jako izolace, nenosné příčky či omítky.
U přírodních materiálů, jako dřevo či sláma, může být jejich celková bilance z hlediska uhlíkové stopy až dokonce negativní. To znamená, že během jejich vzniku je do biomasy zabudováno více oxidu uhličitého, než se poté vyprodukuje při jejich úpravě a zabudování do konstrukcí. Snížení emisí napomáhá i to, že přírodní materiály jsou často lokální, a tedy je snížena potřeba jejich dovážení z velkých vzdáleností.
Společným aspektem pro většinu přírodních materiálu je i vyšší spokojenost a zlepšení zdraví obyvatel domu, což je pro tyto domy typické, ovšem složitě měřitelné. Zlepšení vzduchu v prostorách (mimo jiné i díky schopnosti některých materiálů vázat nežádoucí látky) a schopnost regulace vlhkosti i teploty přispívají k zdravějšímu vnitřnímu prostředí.
Příklady realizací a projektů
Zajímají vás konkrétní finanční a environmentální parametry tohoto řešení?
V databázi Premium najdete mnohem více.
- Informace o investičních i provozních nákladech, o návratnosti.
- Porovnání řešení a jejich konkrétní environmentální přínosy.
- Praktické návody pro implementaci.
- Adresář dodavatelů a konzultantů.
Chci přístup ke všem informacím v databázi
Aktualizováno: únor 2024